Aktualności 2017/2018

Aktualności 2017/2018

Napisali o nas

Głos Słupna Nr 19 [54]

Listopad - grudzień'2017

Betlejemskie Światło Pokoju

      W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. 
 

W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich zuchy i harcerze ZHP, pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Do naszej szkoły, 20 grudnia, również trafi Betlejemskie Światło Pokoju. Przywiezie je delegacja naszych harcerzy i zuchów. W niedzielę 24 grudnia zostanie ono przekazane do Kościoła pw. św. Marcina w Słupnie.

Z życia zuchów i harcerzyANDRZEJKI


29.11.2017 r wspólna zbiórka zuchów i harcerzy była niezwykle wyjątkowa. Wszyscy mieliśmy okazję przenieść się w magiczny świat. Zuchy i harcerzy przywitały czarownice i zaprosiły do Krainy Magii. Żeby tam wejść trzeba było pokonać, jedynie przy blasku świec, pojedynczo tor przeszkód, a na jego końcu każdy otrzymał 1 z 6 symboli (klucz, serce, bucik, świecę, jabłko, ognik). Dzięki tym papierowym symbolom wszyscy zostali podzieleni na grupy. W sali zostały ukryte wiadomości - koperty z tekstem wierszy, które posłużyły do przywołania Andrzeja i każda grupa musiała odnaleźć kopertę z symbolem swojej grupy. Następnie wszystkie grupy prezentowały znalezione wiersze i wtedy niespodziewanie pojawił się nasz gość – Andrzej. Opowiedział nam o tradycji wróżb andrzejkowych. Nie pozostało nic innego jak rozpocząć wróżenie. Nie zabrakło również lania wosku. Andrzejki były niezwykle udane, Radości i śmiechu nie było końca. 

Biwak z okazji 11 listopada pod hasłem Raduje się serce

Biwak „Raduje się serce" 

         11 listopada uczciliśmy udziałem w trzydniowym biwaku "Raduje się serce” Najpierw w piątkowe popołudnie przeszliśmy szkolenie rekrutów, a wieczorem mieliśmy spotkanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i jego eskortą przy nastrojowym świeczkowisku. W sobotę 11 listopada, na Starym Rynku rozdawaliśmy biało - czerwone wiatraczki, kotyliony oraz Marcelinki - kruche ciasteczka w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej, płockiej patriotki, odznaczonej przez marszałka Piłsudzkiego za męstwo w obronie Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. Nasza koleżanka Marta towarzyszyła zastępcy komendanta hufca ZHP druhnie Joannie Banasiak w przekazaniu prezydentowi Płocka ognia przywiezionego z grobów Wołynia, jako symbol

naszej pamięci o patriotach, którzy ginęli za ojczyznę. Po południu wyruszyliśmy na grę miejską polegającą na poszukiwaniach deklaracji Praw Człowieka. Zdobywając artykuły musieliśmy między innymi uwolnić torturowanego więźnia, poddać się przymusowej pracy, wziąć udział w rozprawie sądowej, zrobić strój legionisty, przyrządzić tort weselny, namalować obraz i wiele, wiele innych atrakcji. Wszystkie umiejętności trzeba było wykorzystać, aby sprostać zadaniom. Na zakończenie dnia zaśpiewaliśmy całym hufcem 9 piosenek patriotycznych i legionowych. Takie zbiorowe uroczystości są szczególne, w których naprawdę czujemy braterską więź. Nasz krąg jest otwarty dla wszystkich, zapraszamy, abyście jak my poczuli siłę i radość z bycia jedną harcerską rodziną. 

RAJD TROPEM PRZYGÓD ANTKA CWANIAKA

Październik 2017       Nasze zuchy z Gromady „Przyjaciele Lasu” wzięły udział w Rajdzie Zuchowym „Tropem Przygód Antka Cwaniaka”. 

    

Spotkaliśmy się wszyscy pod pomnikiem Władysława Broniewskiego, a następnie poszliśmy pod pomnik przyrody – Dąb Broniewskiego. Podczas rajdu mieliśmy okazję poznać kilka pomników przyrody Na trasie całego rajdu spotykaliśmy punktowych, którzy wcielili się w rolę zuchów z gromady Antka Cwaniaka. I każdy z nich wspominał swoje przygody, które oczywiście połączone były z zadaniami dla nas na poszczególnych punktach. Musieliśmy rozpoznawać znaki patrolowe, ślady i tropy, sprawdzać swoją celność, zwinność i szybkość, ustawiać ognisko. No i oczywiście poznaliśmy Antka Cwaniaka. Wszystkim dopisywały humory , a my bawiliśmy się świetnie!  

Harcerski start 2017/2018

      We wrześniu odbył się Harcerski Start Naszego Hufca. Zuchy z gromady „Przyjaciele Lasu” też tam były. To popołudnie rozpoczęliśmy od uroczystego apelu, w którym uczestniczyło ponad 200 osób w tym zuchy, harcerze, instruktorzy i rodzice. Następnie wszyscy przemaszerowaliśmy do Stanicy Harcerskiej im. Geni Majdeckiej na ul. Krótką 3a, gdzie mieści się siedziba naszego Hufca. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Historycznej Hufca PŁOCK, gdzie znajdują się wszystkie pamiątki i eksponaty historyczne związane z Hufcem. Na koniec wszyscy przejechali do Borowiczek, gdzie na terenie Miejskiego Przedszkola nr 34 odbyło się harcerskie ognisko. To było popołudnie pełne wrażeń. 
Prawa autorskie (c) 2017, Wszelkie prawa zastrzeżone.