SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Rok 2018

Owoce, warzywa i mleko w naszej szkole.

    W bieżącym roku szkolnym, propagując ideę zdrowego odżywiania, ponownie uczestniczymy  w ogólnopolskiej akcji Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole. Chcemy w ten spsób zwrócić uwagę naszych uczniów na wartości odżywcze warzyw, owoców i mleka oraz na ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdego (szczególnie młodego) organizmu.

W I semestrze roku szkolnego 2018/2019  kontynuujemy realizację programu 
Umiem pływać.

     W tym roku również zajęcia na basenie odbywały się w piątki. Uczestniczyli w nich uczniowie, którzy realizowali ten program w ubiegłym roku szkolnym. To wielka frajda i miła odmiana.

Konkurs plastyczny w ramach warsztatów zdrowotnych
ph. Ratujemy, bo umiemy

Warsztaty zdrowotne ph. Ratujemy, bo umiemy.

       21 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatch zdrowotnych, które miały przypomnieć i utrwalić umiejętność niesienia pierwszej pomocy oraz uzmysłowić jej doniosłą rolę. Spotkanie poprowadziła pielęgniarka, pani Mirosława Różycka, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w ratowaniu ludzkiego życia, np. jako pracownik pogotowia ratunkowego. Omówiła i zademonstrowała kolejne etapy udzielania pomocy, zwracając uwagę na istotne szczegóły. Każdy z uczniów miał tez możliwość sprawdzenia swoje umiejętności na fantomie. Cieszyć może fakt, że większość uczniów, także z młodszych klas, wykazała się dużą wiedzą na temat akcji ratunkowej. Warsztaty potrwają jeszcze kilka dni. Teraz czeka nas konkurs plastyczny oraz konkurs - pokaz akcji ratunkowej.

Filmowa relacja poniżej - od 2 minuty i 12 sekundy.

Śniadanie Daje Moc w klasach IV - VIII

   W tym roku szkolnym również pamiętaliśmy o porządnym, zdrowym i wspólnym śniadaniu. Zorganizowaliśmy je 8 listopada, by przypomnieć o walorach i znaczeniu pierwszego posiłku w ciągu dnia. Ponadto zwróciliśmy uwagę uczniów na fakt, że to, co jest zdrowe, również może wyglądać na talerzach bardzo atrakcyjnie i tak samo smakować. Ponadto tworząc ciekawe kompozycje z warzyw i owoców uczniowie wykazywali się dużą pomysłowością. Dzieci bardzo chętnie przygotowywały posiłek, co może tylko bardzo cieszyć. Radość jest tym większa, że udało nam się zainteresować akcją także uczniów  klas IV - VIII. Porządne śniadanie ważne jest w życiu każdego człowieka.

Szcegóły: Galeria 25/18

Śniadanie Daje Moc w klasach I i II

8 listopada 2018 roku

Śniadanie Daje Moc 
w klasie pierwszej


Szczegóły: Galeria 18/18

Śniadanie Daje Moc 
 w klasie drugiej

Szczegóły: Galeria 19/18

Spotkanie z policjantami i panią psycholog ph. Stop agresji

       

Październik'2018

     W trosce o zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo naszych uczniów zorganizowane zostało  na terenie szkoły spotkanie z policjantami oraz psychologiem. Młodzi ludzie  obejrzeli film prezentujący różne, nieporządane zachowania swoich rówieśników oraz uczestniczyli w dyskusji, poszukując właściwych rozwiązań wspólnie z naszymi gośćmi.

Realizacja Programu Profilaktycznego Debata

Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupnie. Dzięki jej wsparciu, także finansowemu, możemy podejmować i realizować szereg działań promujących postawy prozdrowotne. We wrześniu 2018 roku odbyło się spotkanie z terapeutami z
Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku, w czasie 
którego (w formie warsztatów) realizowany był Program Profilaktyczny Debata. Miał on za zadanie skutecznie zapobiegać problemom alkoholowym w grupie młodzieży w wieku 12 - 13 lat. Dyskusja, rozmowa oraz scenki sytuacyjne zmierzały do uświadomienia uczestnikom spotkania skali zagożenia i uczyły odpowiedniego reagowania.

Zaczynamy nowy rok szkolny

2018/2019

Gminny Dzień Dziecka w szkole w Słupnie

        30 maja nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Dniu Dziecka zorganizowanym na orliku przy Szkole Podstawowej im. abp A. J. Nowowiejskiego w Słupnie. Imprezę otworzyli wójt gminy Marcin Zawadka, Ewa Szymańska - radna sejmiku województwa mazowieckiego oraz młodzieżowy wójt gminy - Maciej Podgrudny. 
Zarówno młodsze jak i starsze dzieci znalazły tu coś ciekawego dla siebie. Były występy artystów z Krakowa dla najmłodszych, zabawy sportowe, dmuchany zamek i wiele innych atrakcji. Starsi uczniowie wzięli udział w kilku konkurencjach sportowych, zdobywając punkty dla swoich szkół. Przeciągali linę, walczyli o miano najlepszego kelnera, wprawnego koszykarza, a nawet ,,sadzili ziemniaki".  Dla szkoły zdobyli  puchar za trzecie miejsce. Puchary wręczali:
* zastępca wójta gminy Słupno - p. Agnieszka Ruclak,
* dyrektor CUW - p. gnieszka Biernat
* Maciej Podgrudny piastujący w środę, z okazji Dnia Dziecka, funkcję młodzieżowego wójta gminy Słupno.
          


Rodzinny Piknik Profilaktyczny

26 maja 2018 roku

Zdrowo żyję i nie ryzykuję

26 maja 2018 roku spotkaliśmy się na pikniku profilaktycznym. Wielką niespodzianką dla wszystkich były występy rodziców i nauczycieli, którzy opowiedzieli o zamieszaniu w krainie baśni i trzeba przyznać, że zrobili to pięknie. Jednym z punktów programu był także pokaz akcji ratunkowej oraz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu - niezawodnych jak zawsze - ratowników płockiego WOPR. Goście oraz uczniowie, obdarzeni różnorodnymi uzdolnieniami, realizowali swoje pasje, np. na stoisku plastycznym, gdzie własnoręcznie barwili płócienne torby, utrwalając na nich rysunki i hasła profilaktyczne, a dzieci chętnie korzystały z oferty malowania twarzy. Wielu uczestników pikniku zaprezentowało swoje zdolności muzyczne, biorąc udział w karaoke. Zwycięską drużyną została rodzina Dominika z klasy IIIa. Gratulujemy! 
Mogliśmy podziwiać także wspaniałe występy zespołów tanecznych z naszej szkoły, obejrzeć mecz piłki nożnej oraz uczestniczyć w zabawach i grach o charakterze sportowym.  
           W kąciku medycznym trzeba było wykazać się wiedzą na temat piramidy żywieniowej. Osoby zainteresowane mogły sprawdzić wzrost, poznać swoją wagę, obliczyć współczynnik BMI, a nawet sprawdzić wzrok. O problematyce prozdrowotnej przypominały także prace plastyczne - plakaty nawołujące do walki z uzależnieniami - wykonane przez uczniów, ogólnodostępne ulotki, broszurki, zagadki, rebusy i kolorowanki dla dzieci. Wybieraliśmy także Miss i Mistera Szkoły 2018. Zwycięskie korony zdobyli Jaś z klasy pierwszej i Dominika z klasy IV. Gratulujemy! 
         Przez cały czas trwania pikniku podniebienia gości rozpieszczane były na stoisku kulinarnym, gdzie serwowano kiełbaskę i różnorodne warzywa z grilla, owoce oraz zdrową lemoniadę domowej roboty. 
Ostatni punkt programu został zdominowany przez strażaków z OSP Słupno. Nie zawiedli i tym razem. Była to wielka frajda dla dzieciaków, zwłaszcza, że nie co dzień można obejrzeć dokładnie i posiedzieć w samochodzie strażackim, czy włączyć syrenę. Kulminacyjnym punktem programu były szaleństwa w pianie przygotowanej przez strażaków. Śmiechy, nawoływania, piski dzieci świadczyły tylko o tym, że pomysł był trafiony. Na szczęście aura również nam sprzyjała.  
Wycieczka do Kina Przedwiośnie w Płocku
na musical profilaktyczny Nowe szaty króla

        
             17 maja oglądaliśmy w plockim kinie musical profilaktyczny pt. Nowe szaty króla.  Mali widzowie, śledząc losy bohaterów, mieli możliwość przekonać się, że o wartości człowieka nie świadczy zasobny portfel ani też markowa metka przy ubraniu, ale to, w jaki sposób traktuje innych ludzi.

Realizujemy program Umiem pływać

Lekcja w-f na basenie dla klas I - III w każdy piątek.
Lekcje będą odbywały się do  końca bieżącego roku szkolnego i będą kontynuowane w I semestrze roku szkolnego 2018/2019

Filmy 4

„Bieg po zdrowie”

              W marcu tego roku przystąpiliśmy do Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowanego przez specjalistów Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Program realizowany jest w klasie IV. 


Uczniowie otrzymali w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń. Podczas zajęć uzupełniali ćwiczenia, dyskutowali, wymieniali doświadczenia, liczyli koszty palenia papierosów, oglądali krótkie filmiki w Internecie. Uczniowie wykonywali również zadania domowe m.in. przeprowadzając wywiad z osobą niepalącą. Z tematyką programu zostali zapoznani również rodzice, którzy mieli możliwość wypowiedzenia swoich opinii na temat palenia i profilaktyki w tym zakresie w przygotowanych ankietach.

Owoce, warzywa i mleko w szkole.

Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Mleko w szkole oraz Owoce i warzywa w szkole.

Przerwy spędzamy także na boisku szkolnym.

Wykorzystujemy ładną pogodę. Już teraz wiele przerw spędzamy na dworze, bo ruch to zdrowie i łyk swieżego powietrza też jest mile widziany.

Dzień Marchewki

     10 kwietnia zorganizowaliśmy w szkole Dziń Marchewki. Stroje na dzisiaj miały być w barwach marchewki. Przypomnieliśmy sobie jakie właściwości zdrowotne ma marchewka, jakie zwitaminy i minerały schowały się w tym chrupiącym warzywku. Jest tego całkiem sporo. Efekty naszej pracy można podziwiać na gazetce. Dla łasuchów było też marchewkowe chrupanko. Wielu uczniów podjęło zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym ph. Najciekawszy przepis na danie z marchewki. Tymczasem wpłynęły prace głównie od najmłodszych dzieci, które wykazały się dużą pomysłowością. Możemy teraz podziwiać wystawę prac i wkrótce wybierzemy najciekawszą.

Zdrowo, przyjemnie i wesoło.

          22 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie gościliśmy wspaniałe sześciolatki. Nasi goście, wspólnie z nami miło spędzali czas. Oglądali konkurs Mam talent, podziwiając różnorodne uzdolnienia swoich starszych koleżanek i kolegów. Uczestniczyli w ciekawych zajęciach w wielu pracowniach - plastycznej, portretowej, interaktywnej, przyrodniczej, teatralnej oraz w spotkaniu i pląsach z gromadą zuchową. Każdy znalazł tu coś dla siebie, jakąś interesującą propozycję na wspólne spędzanie czasu wolnego. Można było obserwować ciekawe reakcje chemiczne i wybuch wulkanu, z pomocą starszych kolegów rozwiązywać różnorodne zadania na komputerze, rysować portrety z cienia albo malować na folii. Wielu z nich pomagało w przygotowaniu marzanny i palm wielkanocnych. Goście obejrzeli także bajkę Czerwony Kapturek w wykonaniu uczniów klas IV - VII. 
          Nasza szkoła stara się dbać o zdrowie, toteż przygotowaliśmy degustację zdrowego jogurtu naturalnego z musem jabłkowym. Każdego z naszych gości obdarowaliśmy także upominkami przygotowanymi specjalnie na tę okoliczność. 
Spotkanie zakończyło wspólne wyjście na boisko oraz spalenie marzanny w ognisku. Tym akcentem definitywnie pożegnaliśmy zimę. Drużyny chłopców tradycyjnie rozegrały mecz piłki nożnej, w którym zwyciężyła drużyna wiosny. Wierzymy, że to dobra wróżba. Pozostali uczniowie również uczestniczyli w zajęciach na placu zabaw, odbudowując swoją kondycję, nieco zaniedbaną w okresie zimy. Najważniejsze, że zabawa była udana.  

Dni Zdrowia 26 lutego - 2 marca 2018 roku

IV dzień
 Spotkania z pielęgniarką szkolną
* klasy I - III nt. W trosce o zdrowe zęby 
 * klasy IV - VII nt. Dbamy o higienę

Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród 
* Konkurs plastyczny ph. Żyję zdrowo 
 * Konkurs ph. Owocowy ludzik

III dzień

* Wystawa prac uczniów ph. Owocowy ludzik

* Degustacja mlecznej przekąski z owocowym kleksem

* Aerobik na przerwie

II dzień
* Przygotowanie zdrowej przekąski i wspólna degustacja

* Okolicznościowa gazetka Dbaj o zdrowie

I dzień 
* Inscenizacja pt. Jak to zrobiłaś, babciu?

* Wystawa prac plastycznych ph. Żyję zdrowo

Ukończone szkolenie dla nauczyciela
 z zakresu tematyki zdrowotnej.

SPOTKANIE POKOLEŃ

8 lutego 2018 roku

 Już po raz 15. w SP w Liszynie spotkały się dwa pokolenia – babcie i dziadkowie oraz ich wnuczęta. Świętowanie Dnia Babci i Dziadka nastąpiło w tym roku nieco później z uwagi na fakt, że według kalendarza wypadał w czasie ferii zimowych. Myślą przewodnią spotkania było hasło Z babcią i dziadkiem zdrowo i wesoło. Goście nas nie zawiedli i jak każdego roku licznie przybyli na uroczystość. 

To były wspólne, miłe chwile, a babcie i dziadkowie z dumą i łezką w oku śledzili artystyczne popisy ukochanych wnucząt. Przyznać trzeba, że dzieci bardzo się starały i ze sceny popłynęło wiele ciepłych słów pod adresem gości. Przygotowane samodzielnie piękne upominki, wspaniałe życzenia oraz salwy buziaków dopełniły reszty. 

Nasi goście delektowali się herbatką, świeżymi owocami, a także dostarczonymi przez mamy i babcie pysznymi i zdrowymi ciastami z domowego wypieku. Babcie i dziadkowie podziwiali swoje portrety, wykonane przez dzieci i chętnie zabierali je do domu, na pamiątkę. Uczestniczyli we wspólnych zabawach z wnuczętami. Było zdrowo i wesoło. Już dziś serdecznie zapraszamy babcie i dziadków na spotkanie w przyszłym roku! 

Zapraszamy do udziału w konkursie na wspólne logo szkół Gminy Słupno 
zabiegających o certyfikat  Szkoły Promującej Zdrowie.Prawa autorskie (c) 2017, Wszelkie prawa zastrzeżone.